Dış Cephe Boyaları

Dış Cephe Boyaları

Dış cephe boyaları, evlerin, binaların ve bunu gibi bir çok yerlerin iç yapımları bittikten sonra dış bakımının boyanarak yenilenmesi işlemi için kullanılan özel boyalardır. Boya yapılmadan önce boyanın en iyi hale gelebilmesi için alt katmanına astar atılması zorunludur. Bu astarın özelliği boyanın duvara daha iyi emilimini sağlar. Ve duvara daha iyi tutunmasını sağlar. Renk koordinasyonunun daha net ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Dış yüzeye uygulanan boyama işlemleri uygun hava koşullarında yapılmalıdır. Aşırı güneş ortamında yapılamamalı, fazla rüzgar esmesi halinde yapılmamalıdır. Ve yağmura maruz da bırakılmamalıdır. Dış yüzeylerde kullanılacak boyadan duvarın pürüzlerini örtmesini, rahat uygulanabilirliğini, ekonomik yönden maliyetini, rengindeki netliği gibi en önemli etkenleri beklenir. Uygulanırken birkaç temel kuralları vardır. Boya uygulanacak yüzey temiz olmalıdır. Varsa parlak yüzeyler temizlenmeli ve hazır hale getirilmelidir. Ne tür boya kullanılacağına değinecek olursak ister boya malzemeleri olsun ister diğer sıva şekli kaplama malzemeleri olsun isteğe göre belirlenmektedir. Akrilik esaslı boya, silikon esaslı boya, elastik boya ve grenli boya türlerini dış yüzeyde uygulayabiliriz. Bu boya türlerinden elastiki dış yüzey boyasını yeni yapım binalarda tercih etmemiz daha uygun olur. Çünkü zamanla oluşabilecek deformelere karşı daha dayanıklı ve elastikiyetini koruması açısından tercih edilmelidir.  Silikonlu boyaları ise daha çok su geçirgenliği olmaması açısından tercih edilmektedir. Akrilik esaslı dış yüzey boyası ise genelde en çok tercih edilen boya türüdür.

Dış Cephe Boyası

Dış Cephe Boyası

Kaliteli bir boya olduğunda diğer seçeneklere yakın beklenti sağlamaktadır. Grenli boya türüne geldiğimizde ise dekoratif bir görünüm elde edilmek isteniyorsa bu dış cephe boyası kullanılmalıdır. Boyanın rengine karar vermekte zorlanır iseniz öncelikle ışık durumu da göz önüne alınarak küçük bir alan boyanmalıdır. Eşyanın rengine ve mekana göre düşünülerek seçilmelidir.

Siz yinede size en yakın nalbur veya koçtaş bauhaus gibi satış noktalarında uzmanına danışabilirsiniz. İşi en iyi uzmanı bilir bizimde boyacı makalecilerimiz olursa yorumlarda sizlere cevap verebilir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz