Sokullu Mehmet Paşa Kimdir Hayatı Sadrazam

Sokullu Mehmet Paşa Kimdir Hayatı Sadrazam

Sokullu Mehmet Paşa Kimdir Hayatı Sadrazam hakkında bilgiler. 3 padişaha yoldaşlık etmiş, imparatorluk tarihinin mihenk taşlarından olan, ufku geniş bir devlet adamı, çağının ötesindeki fikirleriyle öne çıkmış bir sadrazam, Sokullu Mehmet Paşa.

1506’nın bahar ayıydı. Sokolovic çiftliğinin yağız atları Bosna sancağındaki Drina Nehri’nin yanında su içiyordu. Dimitri Sokolovic ise 1 yaşındaki oğlu Bajica’ya doru atını sevdiriyordu. Bajica’nın ailesi bölgenin en güçlü Ortodoks cemaatiydi. Ailenin arası Osmanlı İmparatorluğu’yla iyi olduğundan Bajica’nın çocukluğu, paşaların çocuklarıyla körebe oynamakla geçti. 14 yaşında gri kukuletasını başını geçirip ıssız bir manastıra kapandı. Sesi çok gür olduğundan başpiskoposların önemli yemeklerinde uzun masanın bir köşesinde okuduğu ilahilerle tanındı. 1520’de Bajica’yı devşirme sistemine almak için Sokolovic çiftliğine 2 üst düzey Osmanlı memuru gelmişti. Yetenekli genç at arabasıyla çiftlikten ayrılırken anne ve babasına uzun süre el salladı. Mehmet adını alarak diğer devşirmelerle birlikte Edirne Sarayı’nda yepyeni bir hayata başladı. Sabahları ellerinde yay ok talimi yapıyorlar, geceleri ise gökyüzüne bakıp yıldızları kömür kalemiyle parşömenlere çizmeye çalışıyorlardı. Eğitimi tamamlanınca Topkapı Sarayı’nın kapıcıbaşılığına getirildi. Sarayın meşhur kapısından giren yabancı elçileri iki metreyi aşan boyu ve heybetli görüntüsüyle karşılıyor, onlara divana kadar yol gösteriyordu. Donanmaya giren Mehmet Preveze Deniz Savaşı’nda Barbaros Hayrettin Paşa’nın kalyonunda gözcülük yaptı. Namını ise atmaca gibi gözleriyle sisler arasında Hıristiyan gemilerini fark ederek duyurdu. Barbaros Hayrettin Paşa öldükten sonra kaptan-ı deryalığa getirilen Mehmet Reis, Selefika’da iyi bir kumandan olmasa da Haliç Tersanelerini restore ettirdi ve dünyanın görüp görebileceği en görkemli kalyonların üretilmesini sağladı. Sultan Süleyman onu sadrazamlığa getirdi ancak padişah Zigetvar Seferinde hayatını kaybedince Sokullu Mehmet Paşa önemli bir karar alarak şehzade II. Selim’e padişah kavuğunu taktı.

Sokullu Mehmet Paşa

Sokullu Mehmet Paşa

Padişah devlet yönetimini ona bıraktı. Sokullu Paşa da Venedik kalyonlarını yakıp Kıbrıslı ve Portekizli korsanları yenerek Tunus’u Osmanlı topraklarına kattı. Böylelikle Osmanlı İmparatorluğu tarihindeki en geniş sınırlara ulaşmış oldu. Sadrazamlığında memleketini de unutmayan Sokullu Mehmet Paşa Mimar Sinan’a doğduğu evin hemen yanı başına Balkanlar’daki en güzel eserlerden birisi olan Birina Köprüsü’nü inşa ettirdi. Mehmet Paşa Akdeniz ile Karadeniz arasında bir kanal açma, Karadeniz ile Hazar Denizi’ni birleştirme ve karadan bir yol açarak Marmara’yla Karadeniz’i birleştirme projelerine maliyetleri yüzünden hiç başlayamadı. Lakin II. Selim’den sonra yeni padişahın III. Murat Han olmasıyla gözden düşmeye başladı. Zaten o da vaktinin çoğunu Ayasofya’da ibadetle ve yakın dostu Mimar Sinan’la beraber projeler çizmekle geçiriyordu. Sokullu Mehmet Paşa bastonuna dayanmış, usulca evine dönüyordu. Karşısına meczup bir derviş çıktı. Paşa bu zavallıya bir kese verecekken bir anda gözleri kanlandı. Elini kalbine götürdü. Hançerlenmişti… Dikilitaş’ın tam önünde yere yığıldı. Bu olayın sorumluluğu Safiye Sultan’a yüklenmeye çalışıldıysa da bu asla kanıtlanamadı.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz