Jose Mourinho Kimdir Hayatı Kariyeri

Jose Mourinho Kimdir Hayatı Kariyeri

Jose Mourinho Kimdir Hayatı Kariyeri hakkında bilgiler. Agresif, kinci, önemsemeyen… Onu bu sıfatlarla özetleyenler de var; Taktiksel Deha, Futbol’un prensi, Yıldızların komutanı, gibi sıfatlarla özetleyenler de. Futbol’un içinde seveni kadar sevmeyeni de çok olan adamlardan Mourinho. Tabi bu büyük bir ünü ve başarıyı birlikte gerektiriyor. Zira Mourinho’yu sevmeyen veya onun başarısını istemeyen kişilerin daha çok Barcelona, M. United gibi takım taraftarları olduğunu görüyoruz. Elbette bunun en büyük nedeni de; o ülkelerde yönettiği takımların ezeli rakipleri konumunda olmaları. Gerçekten biraz ‘farklı’ bir menajer olan Mourinho, sıra dışı tarzı ve açıklamalarıyla her daim futbol gündemini meşgul eden, futbolun önemli ‘piyon’larından..

Jose Mourinho, babası gibi futbolcu olarak başladı oda, futbol kariyerine. Babası, Portekiz’de tanınan, başarılı kaleci Felix Mourinho’dur. Futbolculuk’a başarılı bir giriş yapamayan Mourinho, daha sonra kendi oyununu beğenmeyerek bu mesleği bırakır. Ancak onu futbol içinde tutan önemli bir etken vardır; ‘Ego’. Mourinho, başarılı öğrencilik hayatını, Dünya güzeli sevgilisini, ona her daim destek olan arkadaşlarını; futbol için geride bırakmıştır. Yıllar sonra başarısız bir deneyimin ardından; onların yanından bir hiç uğruna ayrılmış olmak, onun zoruna gitmektedir.  Böylece ileride büyük başarılar elde edeceği Menajerlik görevi başlar. Önce küçük takımlarda antrenör ve asistan olarak çalışmaya başlar. Ardından ünlü teknik adam Bobby Robinson’un tercümanı konumuna yükselir. Bu yıllarda başarılı teknik adamdan çok şeyler öğrenir. Bu arada Barcelona’nın altın jenarasyonunun, büyük yıldızlarının da tercümanı olan Mourinho, içten içe onları gözlemlemekte, her teknik adamın derdi olan ‘yıldız yönetimi’ne kendince bir çare getirebilecektir. Tercümanlık görevinden istediğini alan Mourinho, ülkesinin Leiria takımında ilk menajerlik görevine başlar. Burada dikkat çekici bir başarı elde ederek, ülkenin en büyük takımlarından Benfica’ya geçici bir görev için gelir, ancak geçici görevin ardından, kulüp başkanı tarafından kapının önüne konur. Çok zoruna gider bu olay, Benfica’dan gerekli intikamı alacağı günü beklemektedir ve o fırsat kısa sürede ayağına gelir; ‘’Porto’’

Jose Mourinho 150x150 Jose Mourinho Kimdir Hayatı Kariyeri

Jose Mourinho

Porto’da efsanevi bir çıkış yakalar; ilk senesinde mücadele ettiği tüm kupaları toplayarak Avrupa’nın dikkatinin çeker. İkinci senesinde ise Şampiyonlar Ligi’ni, Bir kulüp için en uç kupayı kazanır. Bu başarı inanılmazdır, zira Porto daha iki sene öncesine kadar orta sıralara oynamaktadır. Mourinho’nun Porto’ya kazandırdığı sadece büyük kupalar değildir, Takımda ki bütün genç oyuncuları geliştirerek onları birer yıldız haline getirir, ve tüm Avrupa’ya pazarlar. Onun başlattığı bu döngü, günümüzde de devam etmekte, Porto büyük paralar kazanmaktadır. Şampiyonlar Ligi Kupası sonrası, Porto’da ki görevinin bittiğini düşünen Mourinho, o yıllarda büyük yatırımlar yapan Chelsea’ye geçer. Burada çok büyük transferlerin altına girer Mourinho, ama bu transferlerin altına girdiği gibi çıkmasını da bilir ve üst üste iki yıl Premier Lig şampiyonu olurlar. Bu yeni kurulmuş bir takım için olağanüstü bir başarıdır. Buradan sonra Inter’in başına geçen Mourinho, Şampiyonlar Ligi’ni kazandıktan sonra, yine görevinin bittiğini düşünerek ayrılır. İspanya macerasında çalkantılı günler geçiren Mou, yine de takımını rekorlar kırarak La Liga şampiyonu yapmayı başarır. Bu sezon tekrar Chelse’nin başına geçen Mourinho, önümüzde ki yıllarda daha çok gündemde olacak gibi görünüyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz