Atık Malzeme Geri Dönüşüm Projeleri Fikirleri

Atık Malzeme Geri Dönüşüm Projeleri Fikirleri

Atık Malzeme Geri Dönüşüm Projeleri Fikirleri nasıl yaparız örnekleri. Bu makale sizlere atık malzemeleri nasıl tekrar kullanabileceğimizi aktaracağız. Bizim yaptığımız ve internette bulduğumuz projeleri sizlere aktaracağız. Organik makale olarak sizlere bu tür plastik, tahta, ahşap,pet şişe, kağıt ve diğer metal ürünlerin doğayı kirletmeden doğada yıllarca kalmalarını önlemek için projeler aktaracağız. Çocuklarımızı mutlaka bilinçlendirelim. Milyonlarca lira atığı geri dönüştürebiliriz. Tüm resimli örnekler aşağıdadır.

Atık Malzeme  Dondurma Çubuğundan Tahta Kamyon biz denedik ve bunun hem çubuktan hem normal tahta atıklarından yaptık örnekler aşağıdadır. Dondurma Çubuğundan Tahta Kamyon yapmak çokta zor olmasa gerek. Atık malzemelerin değerlendirilememesi günümüzün en önemli sorunlarından ön sırada gelmektedir.  Teknoloji ve tasarım dersinde yaptığımız atık malzemenin geri dönüşümü etkinliğimizden küçük bir örnek sunmak istiyorum. Okulda yapılamayacaklar dan çok bahsederiz de yapabileceklerimizden hiç bahsetmeyiz. İşte harika bir örnek, hem de dondurma çubuklarını kullanarak harika bir kamyon traktör yapalım. Atık malzemeleri değerlendirerek oyuncak yapımı:

Atık Malzeme Traktör

Atık Malzeme Traktör

Dondurma çubuğu veya piyasada satılan kalın çöp şişleri aldık. Eski dönemlerde kullanılan kamyonların araştırmasını yaptıktan sonra bir model belirledik bizlerden bir şeyler de katarak atık malzemelerden harika bir kamyon oluşturduk. Önce silikon tabancası ile birleştirdik sağlam oldu fakat silikon görüntüyü biraz bozdu sonra japon tutkalının daha güzel yapıştırdığını ve görüntüyü çok ta bozmadığını tavsiye ederiz.  Çöpe değil  geri dönüşüm oyuncaklarına dönüştür. Dondurma Çubuğundan Tahta Kamyon nasıl kendi tahta kamyonunu yap tahta kamyon, tahta oyuncaklar, Tahta Oyuncaklar wood  kamyon.

Mandaldan Neler Yapılır? Mandaldan yapılan tasarımlar ve geri dönüşüm projeleri. Giysilerimizi kurutmak için kullandığımız en önemli aksesuar “Mandal“dır. Sizce ahşap tahta  mandallar dan  sanatsal heykeller, lambalar, elbise veya mutfak gereci tasarlanır mı?

Ağaç tahta ahşap malzemeye ihtiyacımız var. Mobilyacı gitmenize gerek yok. Peki ne yapmalıyız?  Hemen balkona koşuyoruz. Annemizden izin aldıktan sonra hemen işe koyuluyoruz. Annemiz mandallarını vermek istemeyecektir. Poşet satan yerlerden veya japon pazarlarından ağaç mandal temin edebilirsiniz. Aşağıdaki gibi  mandaldan sandalye yapacağınız gibi farklı eşyalar,nesneler ya da modeller yapabilirsiniz. Japon tutkal yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Biz sıcak silikonu tercih ediyoruz. Hem daha güvenli hem daha ekonomik.

Aşağıdaki şekilde de mandalları kullanarak harika bir kalemlik resmi görüyorsunuz. Hem atık malzemeleri kullanıyoruz hemde harika işler ortaya çıkarıyoruz. Mandaldan araç,kalemlik,kalem kutu, araba,kamyon,çaydanlık altlığı gibi birçok işler yapabiliriz. Yaşlıların evlerinde bunlardan görebilirsiniz. Elimizdeki malzemeleri kullanmak çok önemli. Özellikle de ağaçları çok iyi kullanmalıyız.

Atık Maddelerden Oyuncak Yapımı Nasıl olur? Neler Kazandırır Bizlere?

Çevremizde gördüğümüz ve kullandığımız, daha sonra da kullanılmayacağı için çöpe atmayı düşündüğümüz atıkları değerlendirir. Öğrenciler, mukavva kutular, pet plastik  şişeler, bitmiş makaralar, şampuan ve deterjan kutuları, kumaş parçaları, ambalaj kutuları, düğmeler, yünler, ipler, rulolar, cd dwd , yumurta kolileri, plastik kaplar, kavanozlar, köpükler, boncuklar gibi atık malzemelerden sevimli oyuncaklar yapabilirler.

Şarap Şişe Mantardan Neler yapılır? Mantardan bir çaydanlık veya tencere altlığı yapabilirsiniz alttaki resimlere bakınız.

Tahtadan Oyuncak Tren Yapımı Küçüklere yapıp hediye edebileceğimiz güzel bir örnek .. vagonlar henüz bitmedi… vernikledikten sonra da fotoğraflarını göndereceğim… yapacakalara şimdiden kolay gelsin…

Tahtadan Oyuncak yaparken Eski oyuncak parçalarınızı kullanabilirsiniz. Örneğin tekerlekler için eski arabanızın tekerleklerini kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Geri dönüşümle Oyuncak Yapalım mı?

Malzeme temini gerçekten zor ve pahalıdır. Hem ekonomi hem de geri dönüştürelim mi? Bu tahta oyuncağımız için eski tahta gardrop, masa gibi eski eşyaları kullanarak oyuncak haline getirebiliriz. İhtiyacımız bunları kesmeye yarayacak büyük bir testere.

İkinci alternatif olarak ta Gardropların arkası kontraplaklarla kaplıdır buradaki kontraplakları kullanabilirsiniz. Kontraplakları kesmek için kıl testereye ihtiyacımız olacak. Kıl testereyi de nalburlar büyük yapı marketlerden  2 3 liraya  alabilirsiniz. Ucu bol alın ilk başlarda çok kırabilirsiniz. Tahta ve testere birbirine 90 derece dik olarak kesim yapınız. Aşağıdaki resimlerde göreceğiniz tren lokomotifi yapabilirsiniz.

Tahtadan Traktör Yapalım (Özgün organik orjinal içerik) Tahtadan Oyuncak Yapalım.Tahtadan Oyuncak Yapalım mı evet biraz uğraştık ve bu traktörü yaptık. Sizlerde tahtadan bir çok tasarım ve oyuncak yapabilirsiniz. Eskiden insanlar oyuncaklarını kendileri tahtadan yaparlarmış. Bizde bu fikirle yola çıkarak kendi traktörümüzü yapmaya karar verdik. Ardından malzemelerimizi ve çizimleri yaptıktan sonra şekildeki traktör ortaya çıktı. Ağaç konusu hakkında bilgisi olmayanlar için birkaç açıklama yapalım. Tekerlekleri panç denilen daire çıkarmaya yarayan araçlarla yaptık. Bu araç matkabın üzerine takılıyor(bauhaus yapı markettede var). Farklı boyları sayesinde istediğiniz boyutta daireler kesebiliyoruz.

Tekerlekleri hareket ettirmek oldukça  zor oldu. Önce mil sistemini denedik ama pek hoşumuza gitmedi ardından vida ve pullarla gövdeye sabitleyerek hareket etmesini sağladık. İlk yaptığımızda vida gövdeyi çatlattı. Bizde ince matkap ucu ile önce yerini açtık ardından da vidayı yerleştirdik. Bu işlemi yaparken yavaş ve dikkatli çalışmanızı öneririm. Aşağıdaki resimlerde bitmiş örnekleri vardır.

Ahşap malzemeyi basit bir şekilde atık malzemelerden temin edebilirsiniz.Traktörün gövde kısmını sert bir ağaçtan yapmalısınız. Eğer bu boyutta bir ağaç bulamazsanız diğer ahşap parçaları aralarına tutkal koyarak birleştirebilirsiniz. Birde zımparalayarak  ile birleştirirseniz görüntü fevkalade olacaktır. Parçaları birbirine birleştirirken biz japon tutkalı  yapıştırıcısı kullandık. Yeterince dayanıklılık sağladı. Fakat daha profesyonel yapmak isterseniz kavela koyabilirsiniz.

Öğrencilerimize ve çocuklarımızı bu çalışmalar projeler sayesinde kendilerini keşfederek öz güven kazanıyor. Doğaya ve çevreye katkı sağlayarak çevre bilinci oluştururlar. Aşağıda vereceğim örneklerde resimleri ve atıkların çöplerin kaç yılda yol olduğununa şaşıracaksınız.

Atık Malzemeler

Atık Malzemeler

Çanta Ahşap

Çanta Ahşap

çaydanlık altlığı

çaydanlık altlığı

Çubuktan Araba

Çubuktan Araba

Dondurma çubukları

Dondurma çubukları

Kalemlik

Kalemlik

Kamyon Tır

Kamyon Tır

Kutu Ahşap

Kutu Ahşap

Maldal Sallanan Sandalye

Maldal Sallanan Sandalye

Mandal Eşek

Mandal Eşek

Mantar Projeleri

Mantar Projeleri

Tahta Geri Dönüşüm

Tahta Geri Dönüşüm

Tahta Tren

Tahta Tren

Tahtadan At

Tahtadan At

Yıldız Led Süsleri

Yıldız Led Süsleri

Artık materyallerle yapılan etkinlikler, artık malzemelerle yapılan çalışmalar, atık malzemelerden farklı güzel oyuncak yapımı,atık malzemelerden oyuncak yapalım,Dondurma Çubuğundan Tahta Kamyon,atık  malzeme çöp maddelerin değerlendirilmesi,oyuncak,artık,malzeme,kendimiz,yapalım,eski eşyalardan oyuncak,kamyon,araba,geri dönüşüm. Ağaçtan oyuncak yapalım, ağaçtan traktör, ahşap oyuncak yapımı, çocuğunuza tahtadan oyuncak yapın, çocuk oyuncağı tahta, dedemin oyuncakları kendin yap oyuncak tahta, tahta oyuncak, tahta oyuncaklar, tahtadan araç yapımı, tahtadan oyuncak yapımı, tahtadan sandalye yapalım  teknoloji tasarım oyuncak projeleri. Tahtadan kamyon yapalım (orjinal özgün içerik).

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. cihan diyor ki:

    nasıl yapıldığını bana gösterin çok acil ne olur

  2. cihan diyor ki:

    nasıl yapıldığını bana gösterin çok acil ne olur yyaaaa

Yorum Yaz