Garip Akımı Nedir Şairleri Kimdir

Garip Akımı Nedir Şairleri Kimdir?

Garip Akımı birinci yeni Nedir Şairleri Kimdir? 1940 yıllarında Türkiyede şiirde ve şairlerde yeni bir hareketlilik ve akımın adına garip akımı denilmektedir. Bu akımın önde gelen yazarları ve şairleri Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, Oktay Fırat’tır.  3 yazar varlık adındaki dergide yayınladıkları yeni bir dil ve biçim ortaya çıkarırlar. 1941 yılında Yazarlar bu yeni şiirleri garip adlı bir  şiir kitabında toplayın yayınlarlar.  Garip kitabı zamanla şairleri ve yeni akımı temsil etmeye başlamıştır. Eski şiir kurallarını geleneklerini kabul etmezler ve içerik, şekil kısıtlamlarını kabul etmeyerek yeni akımı oluşturdular.

Garip Akımı

Garip Akımı

Ölçü ve uyak zorunluğundan kurtulup söylemden uzaklaşmak akımını geliştirirler. Şiirlerinde halkın beğenisine seslerinirler ve daha basit anlaşılır şiirleri yazarlar.  Gündelik yaşam dilini kullanarak doğal bir dilde şiirler yazarlar.  Szilerde Edebiyat sanat roman şiir konusunda yazılar makaleler yazarak gönderebilirsiniz. Türk Edebiyatı garipçiler ve akımın özellikleri resimleri sanat anlayışı şair ve sanatçıları video belgesel izle.

Kısaca türk edebiyatında şiirlerin katı ve kuralcı çizgilerinin dışına çıkıp daha doğal şiirler yazmışlardır. Bu akıma birinci yeni akımıda denmektedir.

Sizde sitemizin edebiyat tarih bölümüne editör veya yazar olabilirsin. Araştırıp kendi yorumuzu ekleyip işe yarar doğru bilgileri sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

Garip akımı hakkında  kısaca özet etmiş bir video izleyebilirsiniz.

İkinci yeni nedir? Yazar ve şairleri kimlerdir? 1950 yıllarda ortaya çıkan bir şiir akımıdır. Garip kuşağında bir tepki olarak doğmuştur. Modern ve batı şiirlerinin etkisinde kalmışlardır. Bireylerin yalnızlığını ve sorunlarını dile getirmişlerdir. Duygularını ön plana çıkarıp önem verdiler. Önemli şairleri Muzaffer İlhan Erdostt, Edip Cansever, Turgut Uyar, Cemal Süreyya daha bir çok ikinci yeni şairi vardır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz