Kumaş Boyası

Kumaş Boyası

Kumaş Boyası hakkında, El işi ve dikiş nakış sanatının farklı bir uğraşı olan boyama sanatı, kumaşların, kumaş boyası ile üzerine farklı modeller ve desenler verilerek işleme sanatının yapılması için kullanılır. Kumaş boyasını tutturmak için naylon parça içermemesi gereklidir. Genellikle kumaş türlerine işlenerek çeşitli objeleri süsleyerek ortaya çok güzel eserler çıkartılmaktadır. Fırça ve bu boyaların birleşimiyle farklı türde işlenerek desenler ortaya çıkarak çeyizler oluşturulmaktadır.

Kumaş boyasını günümüzde artık makinelerle de deseni çıkartılmaktadır. Hem el ile hem de makine ile desen verilerek boyanan kumaşlar kumaş türü içeren farklı objelere de işlenebiliyor. Bu boyama tekniği ile kırlent,  oda takımları, perde, abajur, çanta, pano gibi cinsi kumaş olan parçalarla çeşitli çeyiz takımları elde edilmektedir. Kumaş boyası kullanılarak farklı farklı boyama teknikleri ile göz alıcı desenler yaratılabilmektedir. Bu boyama sanatı eski zamanlarda kızlar çeyizlik için kullanırken günümüzde ise cinsi kumaş olan her türlü kumaşların üzerine işlenebilmektedir.

Kumaş Boyası

Kumaş Boyası

Ayrıca günümüzde de çeşitliliğini gittikçe artırmaktadır. Boyaların kalıcılığı, çeşitliliği gibi özellikleri geliştirilerek sunulmaktadır. Kullanım alanları oldukça genişletilerek farklı yerler de yapılmaktadır. Elbise üzerlerine uygulanması da kullanım alanını genişletmesinde etkilidir. Kolay bir uygulama olması nedeniyle herkes kendi evlerinde basit bir şekilde boyama yapabilmektedir. Kimilerinde bir hobi haline gelirken kimilerinde ise para kazanmak için yapılmış olan bir sanat olmaktadır.  Birden fazla renk çeşitliliği ile kullanıcılarının beğenisine sunulmuştur. Gerek genç kızların çeyizlerinde gerek kişilerin ev ortamlarında olsun;  objelerde, koltuk kumaşlarında ve elbiseler gibi birçok ortamda kullanılmaktadır.

Yıllar önce kullanılmaya kök boya olarak başlanmıştır. Bitki özlerinden elde edilerek yapılan kök boyalar sanayii alanında işlenerek üretimi yapılmaktadır. Bu üretimler ile insanların kumaş boya kullanımı daha da kolaylaştırılmıştır.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz