çorap Oyuncak Bebek Ayı Baykuş Maymun Köpek Yapalım

 çorap Oyuncak Bebek Ayı Baykuş Maymun Köpek Yapalım

Bu makalede sizlere çoraptan Oyuncak Bebek Ayı Baykuş Maymun Köpek Yapmak konusunda fikir video resimler paylaşacağım. Bu örneklere bakarak kendiniz farklı fikirler ve tasarımlar yapabilir ve geliştirebilirsiniz.

Çoraptan Bebek Yapımı?

Çoraptan Bebek Yapımı konusunda geçen yıl biraz araştırma yaptım. Geri dönüşüm konusunda derdimize derman olabilecek bir çalışma. Hem atık malzemeleri değerlendiriyoruz. Hem de tasarım el işleri  becerilerimizi arttırıyoruz. Dikiş yapmayı öğrenirken üç boyutla çalışma yapmak gerçekten de farklıymış.

Bez bebek

Bez bebek

çorap bebek

çorap bebek

Resimde gördüğünüz oyuncak bez  bebeği biz yaptık. İnternette buna benzer bez bebekleri inceledikten sonra biraz uğraştık ve ortaya bu pembe bebek çıktı.

Çoraplarımızı maymun yapımını anlatan videodaki kesebileceğimiz gibi farklı şekillerde de yapabiliriz. Dikkat etmemiz noktalardan biri dikişi yaptıktan sonra ters çevireceğiz. O yüzden dış kısmı ile iç kısmını dikkatlice kesip dikmek önemli. Saçlarını da yün iplerden yapabilirsiniz. İçerisine pamuk ve bez koyarak kumaş  Bebek Yapımını tamamlayabilirsiniz.

Çoraptan Oyuncak Ayı Yapımı?

Çoraptan Oyuncak Ayı Yapımı atık malzemelerinizi değerlendirerek harika bir oyuncak yapabilirsiniz.Çoraptan Oyuncak Ayı Yapımı için aşağıya görseller eklenmiştir. Çoraptan yapabileceğimiz ayı,baykuş,maymun ve çeşit çeşit kukla yapabiliriz.

Çoraptan Oyuncak Ayı Yapımı için Gerekli Malzemeler: Evimizdeki basit malzemeleri kullanarak oyuncağımızı yapabiliriz. Makas , çorap,ip,kalem,pamuk,boncuk gibi atık malzemelerden ayımızı kendimiz yapabiliriz.

Ayı kafası

Ayı kafası

Ayı yapalım

Ayı yapalım

içini doldur

içini doldur

Malzemeler

Malzemeler

Ayının parçalarını oluşturduktan sonra birbirine aynı renk iğne ve iplikle birbirine dikiyoruz. Parçaların aynı olması için kalıp kullanabilirsiniz. Kalıp dediğimiz, kağıtları belirli büyüklüklerde kesip bu kağıtlara göre de bez parçalarını kesiyoruz. Böylece kalıplar kulakların,kolları ve ayakları aynı ebatta yapabilirsiniz.

Çoraplarınız harika bir ayıya dönüştürebilirsiniz. Hepimizin evinde bir çok çorab bez kumaş var. Ne yapıyoruz ayağımıza küçük gelenleri hemen oyuncağa çeviriyoruz. Organik doğal sağlıklı malzemelerden kendimize bir oyuncak ayı yapıyoruz. İşin püf noktası dikişleri yaptıktan sonra ters çeviriyoruz ki dikişler görünmesin.Kumaş ve bez  Oyuncak yapmak çok eğlencelidir.

Ana sınıfları ve ilk öğretim  için harika bir etkinlik olabilir. Teknoloji ve tasarım dersinde geri dönüşüm etkinliği olarak kullanabilirsiniz. 6  sınıflarda oyuncak yapalım etkinliğinde  (değiştirilebilir etkinlik) kullanılabilecek bir etkinlik.

Dikelim

Dikelim

Doldurma pamuk

Doldurma pamuk

Oyuncak Ayı çoraptan

Oyuncak Ayı çoraptan

Yüz Dikin

Yüz Dikin

Çorabın içerisine pamuk koyabileceğiniz gibi, eski bez veya kıyafetlerinizi ufak ufak parçalayarak  doldurabilirsiniz. Özellikle 6 ve 7 sınıflarda yaptırdığım harika bir projedir.  Hediye edecek güzel bir oyuncağa sahip oluyoruz. Hem de yaparken çok şey öğreniyoruz. İğne iplik çeşitlerinden dikiş şekillerine , kalıp kesmeden tekstile kadar uzanan bir çok yelpazenin temellerine öğrenmiş ve pratik yapmış oluyoruz. Yapılan oyuncaklar bir sahne üzerinde kukla gibi canlandırılırsa harika bir iş çıkarılmış olur.

Çoraptan oyuncak maymun nasıl yapılır?

Baykuş

Baykuş

çorap maymun

çorap maymun

çoraptan köpek

çoraptan köpek

Maymun

Maymun

monkey maymun 2

monkey maymun 2

Monkey maymun parça

Monkey maymun parça

Monkey Maymun

Monkey Maymun

Çoraptan oyuncak maymun nasıl yapabiliriz. Eski çoraplarınızı atmayın oyuncak için  değerlendirin. Öyle bir oyuncak yapalım ki hep yanı başımızda olsun.Teknoloji ve Tasarım dersinde değiştirilebilir etkinlikte kullanabileceğiniz bir çalışma. Çoraplarımızın parçalarını alacağız ardından harika bir oyuncağa çevireceğiz. Maymununuz belki de kardeşimizin en iyi arkadaşı olacak. Biz bu oyuncaklardan bir kaç tane yaptık ana sınıfları çok beğendi. Sergileyemeden oyuncaklarımız dostlarını buldu. Oyuncak maymunu kendiniz yapabilirsiniz.

Çorap maymunlar belki de dünyanın en ucuz ve sevimli hata eski oyuncaklarından biri. Yapımı çok kolay her çocuğun seveceği yumuşacık bir arkadaş. Yukarıda gördüğünüz minik çorap maymunu geçen sene yapmıştım. Bebek çorabından yapıldığı için oldukça küçük bir maymun oldu anahtarlık olarak bile kullanılabiliyor.

Aşağıdaki çorap maymun ise normal boy çoraptan bir çift yetişkin çorabından  Büyük  bir maymun çıkıyor. Bana göre yapımı çok kolay yaptıkça el alışıyor zaten sayısı hatırlamadığım kadar çok yaptım eşe dosta bebek hediyesi olarak süper bir seçim. Aşağıda nasıl yapıldığı hakkında temel bilgileri bulup ekledim bu konuda pek çok kaynak var ama video sanırım en iyisi. İzleyin başlangıç olarak büyük maymun iyi bir nokta zira ufak maymun biraz daha ustalık istemektedir.

Maymununuzu istediğiniz renklerde yapabilirsiniz.  İsterseniz maymunun üzerine şişlerle elbise örebilir ve kıyafet dikebilirsiniz.

Fabrikalarda üretilen oyuncakların temeli de bu şekilde oluşturuluyor. Belirli bir tasarımı oluşturduktan sonra seri  ve hızlı üretim için malzeme ve kalıplar hazırlanır. İlk deneme partisinden sonra seri hızlı  üretime geçilir.

Aşağıdaki videoda Maymun ve diğer hayvanların nasıl yapıldığına dair bilgiler mevcuttur kolay gelsin iyi seyirler. Çoraptan Bebek Yapımı,çorap,oyuncak,kendimiz yapalım,geri dönüşüm,atık malzeme,bebek,nasıl,yapılır,çocuk,proje,yapım,kuşağı,dikiş,bez,basit,ilkokul,ortaokul okul öncesi ve ana sınıfı el işleri etkinlikleri.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ismail diyor ki:

    Çok güzel teşekkür ederim ben yaptım çok güzel oldu :D.

Yorum Yaz