Arka Bahçede Bilim Bölüm Özetleri

 Arka Bahçede Bilim Bölüm Özetleri

 Arka Bahçede Bilim Bölüm Özetleri  deneyler yapılışları tüm bölümleri. Aradığınız deneyi Ctrl+ F yaparak arayabilirsiniz. Yada diğer bölümleri aramak için sitemizin sağ köşesindeki arama yapabilirsiniz. Arka Bahçede Bilim Bisiklet jantlarını parlatma. Bisikletin jantları paslanış 2.5 litrelik bir kolayı aldım üzerine kola döktüm ve jantları bulaşık teli ile iyice sildim ve üzerine bezle sildim artık bisikletin jantları pırıl pırıl.

Arka Bahçede Bilim Maske Yapımı. Gıda boyalarından dilediğiniz iki çeşit renk alıp bardağın içine döktüm ondan sonra bardağın boyutu yuvarlağı kadar a 4 kağıdı kullandım ve sonra içinden ufak bir delik açtım ve bardağın üstüne oturttum gıda boyası ve sudan oluşan bardağın üstüne ve çatalı masaya vurdum o titreşimle boyalı suya hemen onu tam ortasından batırdım ve iki renk olan tek taraflı iki daireden güzel bir maske yaptım.

Pirinçten masa dekorasyonu yapalım. Malzemeler;  Deniz hayvan kalıpları; ılık yapışan pirinç; kaşık, baharat. Kalıplar hazırlanır.  Ilık pişmiş pirinç kalıplara doldurulur soğuması beklenir.

Soğuyan pirinç kalıplarından pirinç çıkartılır.  Kalıptan çıkan pirinçlerin üzeri renklendirmek için baharatlar konur. Pirincin yapışmasını amino pektin sağlar. Soğuyan pirinç molekülleri birbirine yapışır.

Arka Bahçede Bilim 150x150 Arka Bahçede Bilim Bölüm Özetleri

Arka Bahçede Bilim

Fırıldak Kuş yapalım. Malzemeler;  Karton; Makas, cetvel, kalem. Dikdörtgen çizilir. Ortadan kesik çizgi ile bölünür. Sonra bölünen yerler çapraz olarak kesilir. Sonra kesik çizgili yerlerden katlanır. Kanatlar katlanır ve T şeklinde bir Fırıldak Kuş  oluşur. Sonra yüksek yerden uçurulur.

Düşen bardaktan su akmaz mı ? Malzemeler;  Delik bardak, su. Delik bardak su ile doldurulur. Delik olan yerden su akar. Yüksek bir yerden aynı bardak aşağıya bırakılırsa delik su akmadığı görülür. Duran bardaktan su yer çekimi nedeniyle delik yerden akarken, Düşen bardaktan yer çekimi bardağı ve suyu aynı şiddetle yere çektiğinden delikten su akmaz.

Üfleyerek Buhar halkası oluşturma. Malzemeler;  Karton bir tüp, Birkaç balon, makas, Selo bant, talk un pudrası. Balonların ağız kısmı kesilir, Karton kutuya esnetilerek geçirilip bant ile bantlanır.  Bir ucuna makas ile bir delik açılır. Talk un tozu kutuya konur ve kutu sallanır. Kutu yan olarak yerleştirilir delik olmayan yerden balona bastırılarak bırakılır. Diğer taraftan toz halkalar çıkar. Gergin balon itince tüpteki havanın yerini alır, buda balondaki havanın tozla beraber dışarı çıkmasını sağlar, çıkan toz hava ile karşılaşır ve yuvarlak olur.

Beş Kenarlı top yapma. Malzemeler;  Karton, kalem, makas. Beş kenarlı bir karton bulunur bu karton ile kartona bu şekil çizilir, etrafına 5 şekil daha çizilir. Beş yapraklı bir çiçeğe benzeyen şekil elde edilir. Aynı çiçekten bir daha yapılır. Sonra kesilip bir birbirine yapıştırılır.

Arka Bahçede Bilim Kaya Havuzu yapalım. Malzemeler: kavanoz,deniz kabuğu,ufak taşlar su yosun ve oyuncak balık. Yapılışı: Yosunları bir kartona yapıştıralım daha sonra yosunu kavanozun içine koyun üstüne taşları serpin. Üzerine su doldurup balıkları atın havuzunuz tamamdır.

Arka Bahçede Bilim Çirkin Suratlar yüzler. Malzemeler: Makarna,karanfil,fıstık,elma,dondurma çubuğu.  Yapılışı: Elmaya makarnadan burun ve saç yapalım. Karanfilden ağzını fıstıktan gözünü yapın daha sonra dondurma çubuğunu elmaya saplayın. Bir hafta boyunca kuru ve karanlık ortamda bekletin. Evet süre doldu suratlar hazır.

Arka Bahçede Bilim Bulut yapalım. Malzemeler: Kavanoz, sıvı sabun, mavi gıda boyası. Yapılışı: Kavanozun yarısını sıvı sabunla doldurup gıda boyasını damlatın ve üzerine su doldurup kapağını kapatın ters çevirip çalkalayın. Atmosferiniz hazır.

Arka Bahçede Bilim Kayak Yapalım. Malzemeler: bir kab su ,ataç,kağıt mendil.  Yapılışı: bir parça mendili suya bırakıp üstüne ataç atalım bir kalem yardımıyla mendili batıralım . Başta batan ataş şimdi yüzüyor.

Arka Bahçede Bilim Suya Düğüm Atmak.  Malzemeler: Su, plastik torba.  Plastik torbanın içine su koyup, iki adet biri altta biri üstte olacak şekilde aralarına 1 cm boşluk bırakıp delik açıp suyu akıtıyorlar delikten akan suya düğün atarmış gibi yapıp suları birleştiriyorlar.

Ejderha Kuklası Yapmak.  Malzemeler: Ejderha şeklindeki karton resim, sarı bir karton, ışık.  Sarı kartonun arkasına ışığı yerleştirip diğer tarafına ejderha kuklasını yerleştirerek bitiriyoruz.

Çiçekleri Salyangozlardan Korumak.  Malzemeler: İki adet çiçek, bakır tel. Çiçekleri toprağa ekip etrafına yuvarlak bir şekilde bakır teli koyuyoruz ve salyangozlar yaklaşamıyor.

5 Çayı hazırlama.  Malzemeler: Sıradan kurabiyeler, damla çikolata, yumuşak sekerler, alüminyum folyo, siyah boya. İlk önce kurabiyeleri alüminyum folyonun arasına koyuyoruz. Daha sonra üzerine damla çikolata ve yumuşak şekerleri koyduktan sonra eritmek için alüminyum folyonun üstünü siyah boyayla boyuyoruz ve sıcak bir yere koyduktan 30 40 dakika sonra 5 çayı hazır.

Teneke Kutu Yarışı.  Malzemeler: İki adet teneke kutu,12 somon.  İki adet teneke kutunun birisinin kenarına daire şeklinde 6 adet diğerinin sağ tarafına 3, sol tarafına da 3 adet uzun olarak somonları yapıştırıyoruz.  Yarış başlıyor. Ve kazanan sağ tarafına3,sol tarafına da 3 adet somon yapıştırılan teneke kutu oluyor.

Ev yapımı kola yapalım. İlk baş sodanın içine şeker, vanilya,tarçın,limon suyu ve gıda boyası. Kondu ve gerçek kola ile karşılaştırıldı.

Duvar resmi-) İlk baş bir torbanın içinde tebeşirler ezildi sonra bir kabın içinde su ile karıştırıldı ve içine yapışkan olması için yumurta sarısı Kondu. Ve sıvımsı bir hale gelmesi için su ile karıştırıldı. Bir kabın içine kondu ve bir sulu boya haline geldi,ve duvar boyandı.

Portakal suyu neden ekşi?-)İlk baş portakal sıkıldı. Chelsi dişlerini fırçalamıştı ve ekşi geldi ama Anna fırçalamadığı için tatlı geldi . Nedeni ise dişlerimizi fırçalayınca ekşi tatları algılayan hormonlar daha fazla çalıştığı için ekşi geldi ve ekşi bir tada sahip oldu.

Tıraş köpüğü ile resim-)İlk baş Jack tepsi boyunca tıraş kopuğunu sıktı ve mutfak spatula  ile düzeltildi. Tepsi boyunca sarmal yapıldı.Çöp şiş ile sarmalım etrafı çizildi ve üstüne yavaşça kağıt yapıştırıldı ve bir iki dakika bekledi sonra yavaşça kaldırıldı.Kuruması için asıldı. Kuruduktan sonra hediyelerin dışına sarıldı.

1. Bahçede top oynarken kız arkadaşı da resim yapmaktadır. Kız Temi’nin sağ tarafta top oynadığını görmesine rağmen ses sol taraftan gelmektedir. Birden sesin sağ duvara çarpıp sonra sol tarafa geldiğini düşünür ve uygulama kararı alır. Kartonu kıvırarak basit bir megafon yapar. Temi bir uca kız bir uca gider ve megafondan konuşmaya başlarlar. Ses olduğundan çok daha yakın ve net bir şekilde duyulur. NOT: Ses dalgalar halinde yayılır. Geldiği yönden sert bir cisme çarparak bize ulaşır. Olduğundan daha yakın duyulmasını sağlar.

2. Malzemeler: Kırmızı ve mavi gıda boyaları, bir kutu toz kakao, mısır şurubu, mısır unu, su, ölçülü bardak ve kasedir. Amaç:2 arkadaş korkunç bir film çekmek isterler ve yapay bir kan oluştururlar. Yapılışı: Çeyrek fincan mısır şurubu kâseye dökülür.2 çorba kaşığı su ile iyice karıştırılır. Kırmızı gıda boyasından yaklaşık 10 damla kadar dökülür, kanı koyulaştırmak için bir çorba kaşığı kakao ile mısır unu karıştırılır. Kan kadar koyu olmadığı için bir damla mavi gıda boyası katılır. İşte şimdi korku filmine hazırlanmış oluyor.

3. Malzemeler: Kömür, su, sirke, tuzdur.  Amaç: Kömürden mercan yapmak.  Yapılışı:2 adet kömürün üstüne 2 çorba kaşığı su, tuz ve sirke dökülür.1 gece öyle bekledikten sonra tuzun kristalleşmeye başladığı gözlemlenir. Mercana renk vermek için bir iki damla gıda boyası dökülür. Yine 1 gün bekledikten sonra mercanımız hazır hale gelmiş olur.

4. Malzemeler: Eski bir duş perdesi, elastik kayış, bir paket lastiği ve altında delik açılmış bir kovadır. Yapılışı: Duş perdesi kovanın ağzını kaplayacak şekilde kesilir. Paket lastiğini kovanın ağzının ortasında geçirilir. Elastik kayış kovanın çevresine bağlanır. Kovanın içine pudra dökülür ve kovanın duş perdesi olduğu yere vurunca pudralar dışarı fırlar. Amaç: Arkadaşlarla savaş yapmak.

5. Malzemeler: Bir kavanoz, oyun hamuru, huni, kalemdir.  Amaç: Havanın var olduğunu görmek. Yapılışı: Kavanozun ağzına oyun hamuru kapatılır. Huniyi oyun hamurunu delerek kavanoza geçirilir. Hava boşluğu olmamasına dikkat edilir. Su huniye boşaltılır. Araya hava girdiği için su yavaş yavaş akar. Oyun hamuruna kalemi geçirdiğimizde havayı verir ve su akmaya başlar.

Cordin ve Niko ödevlerini yapıyorlar. Kız eline su sızdırmayan bir poşet alıyor. İçine su dolduruyor. . bir kurşun kalem alıp poşete saplıyor ama hiç su akmıyor . Aynı şekilde 4 kalem daha saplıyor ama yine de sızmıyor. Maykıl sahilden biraz kum getiriyor. bir kaba döküp üstüne su sıkıyor.kumun üzerine su sıkıyor ve misket atıyor.bu şekilde ama değişik hızlarda deniyorlar. Her şekil farklı oluyor.

Bir kavonozu folyoyla sarıyor . sıcak su doldurup kapağını kapatıyor. Sarılmamış bir kavanoz a da sıcak su koyuyor . açık olan kavanozun içine folyoyla örtülmüş kavonozu koyuyor ve kapağı kapatıyorlar . dış taki kavanozun içindeki su soğuyor ama içteki dışını sardığım kavanozun içinde ki su soğumamış çünkü altına tahta konmuş.

Cordin in oyuncağını aldığı için kardeşi , cordin kardeşini kapıdan salmıyordu. İki elini kardeşi geçemesin diye kapıyı sıkıca kapatıyor. Kardeşi bacak arasından geçti . Cordin ellerini serbest bıraktığında elleri yukarı doğru yukarı doğru çıkıyordu.

Telden dökülenleri kağıdın üzerine topladı . sonra bir büyüteç aldı ve parladıklarını gördü. Mıknatısla mikro metiol varsa mıknatısa yapışıyor.

Kar topu savaşı yaparken hep diğer grup kazanıyor. Çünkü bizim grup kar topu yaparken lapa oluyor . Bizde acaba eldivenler bizim ellerimizi korurken başka maddeleri yani karları da korur mu diye merak ediyorlar. İki tane kar topu alıp poşetlere koyuyorlar ve ağzını iyice kapatıyorlar. Bir poşeti eldivenin içine diğerini de sadece poşetle bırakıyorlar. Bir zaman geçtikten sonra bakıyorlar ve eldivenler bizim elerimizi korudukları gibi karları da koruyorlar. Dışta kalan yani sadece poşetle olan erimiş . biz de akşamdan kar topu yapıp sonra onları eldivenlerin içine koyuyorlar ve diğer gün kar topu savaşı yaparken akşamki yaptıkları kar toplarını kullanarak savaşı  onlar yeniyorlar.

Cordin bir kabın içine karbonat ve sitrik asit koyuyor. Kabın içine kırmızı gıda boyası ekliyorlar. Biraz da yapışkanlı su ekliyorlar birbirlerine yapışsın diye. Bunları bir yumru yapıp sekil çıkartıyorlar . Bunlar dan birkaç tane daha yapıp kurutuyorlar.bunlar kuruduktan sonra suyun içine atınca patlıyorlar.

Bir su dolu kasede misket ve top şeklinde oyun hamurunu yüzdürmeye çalışıyorlar ama bir türlü yüzmüyorlar. hamuru tabak gibi yapınca batmıyor içine 2 tane misket atıyorlar fakat yine batmıyor içine birkaç tane daha ekleyince batıyor.

Birazdan eski bir kornişe çok güzel müzikler yapacağız ! Suyun açık renkli nesneleri nasıl koyulaştırdığını öğrenicez, terlemenin derimizi nasıl serinlettiğini öğrenicez Reçinenin ne olduğunu Ve ağaçlardan bileylenile bilen harika bir şekiller yapacağız.

Arka Bahçede Bilim suyun renklenmesi Yaşlarında bir kız bahçe sulamaktadır ve karşı bahçedeki kız eline futbol topu atar. Kız biraz sinirlenir ve elinden düşen hortumu almak için yere eğilir ve birşey farkeder.

Yerdeki turuncu saksıyı ıslatan su sayesinde saksının rengi koyulaşmıştır. Kız şaşırır ve merak eder. Bu işi incelemeye karar verir. Bakalım su başka şeylerinde rengini değiştirecek mi ? der ve elindeki hortum ile Amy adlı kızın [ yani eline futbol topu atan kız ]  t-shirt’ünü ıslatır. İkisi birden gülmeye başlarlar.

Bunun sebebi ; Işığın bir nesneye çarptıktan sonra bir kısmının emilmesi, kalanınınsa yansıyarak gözünüze gelmesidir. Islak bir nesne kuru halinden daha fazla ışık emer.  Bu da nesnenin rengini daha koyu gösterir.  Kız bahçeyi sulamaya devam eder. Elindeki hortum fışkırır ve sular yüzüne vurur.

Eski Bir Kamış ile Güzel Müzikler Sesler Çıkartalım. Kızın arkadaşı keman çalmaktadır ve ses kulak tırmalayacak biçimde kötüdür. Keman çalan kız muma benzer bir maddeyi alıp keman yayına  sürer. Ses daha az tırmalayıcı olmuştur. Kız bu maddenin başka metallerin sesini değiştirip değiştirmeyeceğini merak eder ve maddeyi alır. Metallerle bisiklet, demir, çivi dolu bir odaya girer ve eski bir kornişi eline alır. -Acaba bu madde korniş üzerinde de işe yarayacak mı? Merakla maddeyi kornişe sürer. Kız maddeyi kornişe sürerken kornişten sesler gelmeye başlar. Kız yaptığı müzikten güzel notalar almış ve mutlu olmuştur.  Muma benzeyen bu maddenin adı reçine ‘dir. Keman tarafından daha iyi ses elde etmek için kullanılır. Melodi reçineyi korniş üzerinde kullanarak parmaklarının kornişi daha sıkı kavramasını sonra gevşemesini sonra da tekrar sıkmasını mümkün kılmış oldu. Bu sayede oluşan titreşimler sayesinde ‘ses’ elde etmiş oldu.

Terlemek Derimizi Nasıl Etkiler? İki arkadaş kung fu egzersizi yapmaktadır ve biri : Bu kung fu egzersizi beni çok terletti. Fakat Egzersize ara verince hemen serinliyorum. Acaba rüzgar yüzünden mi ? Bunu nasıl test edeceğimizi gayet iyi biliyorum” der. Ellerine vantilatör olarak aldıkları bir rüzgar makinesi, içi su dolu bir sprey , iki adet pembe mutfak havlusu. 1 termometre, iki adet mavi mutfak havlusu ve bir termometre daha bulunmaktadır. Bu deney mutfak havluları derimizi temsil ediyorlar. Termometreleri iki çift bulunan havluların üzerini kapatacak şekilde ikisini de kapatır ve ikisinin de 17 derece olduğunu ölçerek anlar. Termometreleri içinde bırakır ve mavi havlulara su sıkar. Isı hala aynıdır. Fakat üzerine biraz rüzgar etkisi uyguladıktan sonra pembe havlular 17 derecede kaldı. Ancak mavi havlular 12 dereceye indi. Bunun sebebi derimiz kuru kaldığı sürece ısınıyoruz ama terledikten sonra rüzgar eserse hemen serinliyoruz.

Vücudumuz hareket ettikçe ısı üretir. Rüzgar tek başına sizi serinletmeye yetmez. Bunun için nemde lazımdır. Vücudunuz adına ter denilen bu nemi de üretir. Ter buharlaşırken sizi serinletir. Rüzgar buharlaşmayı hızlandırır. Ancak egzersizi bıraktıktan sonra rüzgara maruz kalırsanız ter hızla buharlaşıp sizi hızla serinletebilir.

Arka Bahçede Bilim bilim bilim Sürtünme Kuvveti Deneyi ve Keseli Fareler. Kız dürbünüyle doğayı incelemektedir. Mutfağa gider ve eline bir kaç plastik kamış, bir makas, bant, biraz paket lastiği ve keseli fare çizmek için eline bir karton alır. Kartonun üzerine iki tane keseli fare çizer. Bunların elleri birleşiktir. Fareleri kartondan keser. Bantları halka haline getirip farelerden birine yapıştırır. Sonra kamışın iki tarafından da küçük birer parça kesip farelerin ellerinin birleştiği yerlere yapıştırır. Fareyi katlar. Paket lastiğini kesip kamışın içinden geçirir. Paket lastiğini gerdirir her iki yana ve fare yavaş yavaş aşağı inmeye başlar. Bunun sebebi ise faresinin paket lastiğinden aşağı inmesinin sebebi, lastiğin esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Lastik boyunca aşağı düşmek yerine, kamış ile arasında sürtünme lastiğin esnekliği ile birleşmesiyle zıplıyor. Bu hareket, bir sincabın veya keseli farenin ağaçtan aşağı inmesini andırıyor.
Arka bahçede bilim deneyleri. Arka bahçede bilim icatları,yumurcak tv arka bahçede bilim deneyleri izle,arka bahçede bilim oyna,arka bahçede bilim 1. bölüm izle,arka bahçede bilim oyunları,arka bahçede bilim izle tüm bölümler, arka bahçede bilim youtube izle.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. neden folyodan çiçek yapımının videosu yok ?
  lütfen hemen konulsun ödevim var.

  1. emine karabıcak diyor ki:

   haklısın bende lastikten top yapmayı arıyorum benimde ödevim var ama senin istediğin çok kolay

 2. gül kaya diyor ki:

  çok güzel olmuş elinize sağlık

 3. lütfen diyor ki:

  lütfen kırmızı zıplayan top videosunu koyun ödevim var lütfen

 4. Fatma diyor ki:

  lütfen zıplayan top yapın benimde ödevimde lazımmmmmmmmm

 5. Kerem tuna diyor ki:

  Ah ah hiç sormayın bende kırmızı top yapmayı çok istiyorum ama nerdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Yorum Yaz